بنیاد نیکو کاری ماهتاب سازان ایرانیان

پارک انرژی شوباد

تفریح با طعم انرژی

چکیده :

پارک انرژی نیروگاه شوباد که در آبان 1397 به بهره‌برداری رسیده است، در محوطه نیروگاه شوباد واقع در شهرستان کهنوج در جنوب استان کرمان با فضای مسقف 250 مترمربع و فضای باز 750 مترمربع ساخته شده است. سالانه حدود ده هزار دانش‌آموز از این مجموعه بازدید می‌کنند.

بنیاد ماهتاب پس از تجربه موفق پارک انرژی نیروگاه رودشور، در سال 1396 احداث یک پارک انرژی دیگر را در محل نیروگاه شوباد آغاز کرد. این مجموعه که در 26 آبان 1397 به بهره‌برداری رسیده است، در محوطه نیروگاه شوباد واقع در شهرستان کهنوج در جنوب استان کرمان با فضای مسقف 250 مترمربع و فضای باز 750 مترمربع ساخته شده است. بدلیل شرایط خاص منطقه، استقبال دانش آموزان و متولیان آموزش و پرورش از این پارک فراتر از انتظار بوده است و سالانه حدود ده هزار دانش‌آموز از شهرستان کهنوج و شهرهای همجوار همچون قلعه‌گنج، رودبار جنوب و سایر شهرهای جنوب استان کرمان از آن بازدید می‌کنند.

تجهیزات استفاده شده در این پارک عبارتند از: چنگ لیزری، نورآزما، ژنراتور پدالی، ژنراتور دستی، رسانایی سنج، آینه‌های خمیده، مولد برق خورشیدی، گهواره نیوتون، ایستاب، چرخاب، میز پژوهش، کوره خورشیدی، تابلوهای خطای بینایی کشویی و دورانی، اهرم غول‌آسا، آینه‌های صوتی و بوبین تسلا

انتقال مفاهیم مد نظر پارک انرژی به دانش‌آموزان به گونه‌ای است که کسب تجربه با تمام حواس پنجگانه صورت گیرد. هم چنین بر تجربه‌اندوزی دانش‌آموزان بر پایه بازی و کنجکاوی طبیعی تأکید می‌شود. بازدید از پارک انرژی برای کلیه بازدیدکنندگان رایگان است اما از ابتدای سال تحصیلی 99-1398 و در جهت پویش "نه به پلاستیک" دانش‌آموزان قبل از ورود به پارک، زباله‌های پلاستیکی جمع‌آوری شده از منزل، مدرسه یا مکان‌های عمومی شهر خود را به عنوان ورودی به پارک انرژی نیروگاه تحویل می‌دهند.

شایان ذکر است گروه ماه‌تاب عملیات احداث پارک انرژی در محل نیروگاه بادی سیاهپوش در استان قزوین را آغاز نموده است و طبق برنامه زمان‌بندی عملیات ساختمانی این پارک در خرداد 1399 به پایان خواهد رسید و با نصب تجهیزات در پاییز این سال آماده بهره‌برداری خواهد بود.

 

چنگ لیزری
نورآزما
ژنراتور پدالی
ژنراتور دستی
رسانایی سنج
آینه های خمیده
مولد برق خورشیدی
گهواره نیوتون
ایستاب
چرخاب
میز پژوهش
کوره خورشیدی
تابلوی خطای بینایی دورانی
اهرم غول آسا
آینه های صوتی
بوبین تسلا
پارک انرژی: تفریح با طعم انرژی
پارک انرژی: تفریح با طعم انرژی

نظرات

x

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *