بنیاد نیکو کاری ماهتاب سازان ایرانیان

یک‌سالگی پارک انرژی شوباد

یک‌سالگی پارک انرژی شوباد را در حالی پشت سر می‌گذاریم که افتخار میزبانی از «۹۱۰۲» نفر را در این مجموعه داشته‌ایم. پارک انرژی در تاریخ ۲۶ آبان ماه سال ۱۳۹۷ در نیروگاه شوباد کهنوج افتتاح شد تا محیطی مفرح و پرنشاط برای ترغیب عملی دانش‌آموزان بازدیدکننده به تولید یا انتقال انرژی باشد.

در طول این یک‌سال، ۷۸۹۵ دانش‌آموز به همراه ۶۴۷ مربی و ۵۶۰ میهمان از پارک انرژی بازدید کرده‌اند. در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ برای افزایش غنای آموزشی در پارک انرژی و استفاده‌ی بهینه از زمان حضور دانش‌آموزان با اخذ بازخوردهای سال تحصیلی قبل، پویش #کهنوج_بدون_پلاستیک کلید خورد. در طرح جدید، برای بازدید از پارک انرژی ایده‌ی دریافت زباله به عنوان ورودی پیاده شد و دانش آموزان و مربیان مدارس هنگام ورود، زباله‌های جمع‌آوری شده از محیط مدرسه یا خانه را به عنوان ورودی تحویل می‌دهند.

اولین برنامه‌ی “رفتگران افتخاری” به ابتکار شعبه شوباد بنیاد نیکوکاری ماهتاب سازان ایرانیان در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزار شد که با استقبال خوب مردم فهیم کهنوج مواجه شد و از آن زمان تاکنون هر دو ماه یک‌بار به صورت منظم برگزار شده است. پس از برگزاری اولین برنامه‌ی رفتگران افتخاری و با ابتکار یکی از مدیران محترم و خوش ذوق مدارس شهرستان کهنوج چالش هرمی “مدرسه‌ی بدون زباله” آغاز شد که تا کنون ۱۶ مدرسه به آن پیوسته‌اند. به موازات آن با ۷۰ نفر از کسبه‌ی شهر در خصوص مشکلات استفاده از کیسه‌ی پلاستیکی و روش‌های جایگزینی آن صحبت شده است.

همچنین برای تعمیق آموزش‌های زیست‌محیطی برای دانش آموزان و افزایش مشارکت و همکاری میان مربیان مدارس و پارک انرژی «کارگاه‌های آموزشی مُرَوجان محیط‌زیست» برای ۶۶ معلم آموزش و پرورش برگزار شد. در این کارگاه‌ها، مربیان مدارس قبل از برگزاری بازدید از پارک انرژی، آموزش‌های خلاقیت تدریس و خطرات زباله برای محیط‌زیست را دیده‌اند تا در کلاس‌های مدرسه، آموزش‌های اولیه را به دانش‌آموزان ارائه دهند.

در کنار این برنامه‌ها، مربیان پارک جهت تغییر نگرش نسبت به محیط زیست، در انتهای بازدید آموزش‌هایی به صورت پخش کلیپ، کتاب‌خوانی و گفتگوی مشارکتی با دانش‌آموزان را اجرا کردند. لازم به ذکر است از نیمه‌ی مهر ماه ۱۳۹۸ تمام دانش‌آموزان بازدید کننده از پارک انرژی این آموزش‌ها را دیده‌اند.

امید است فعالیت‌های شعبه شوباد بنیاد نیکوکاری ماهتاب سازان ایرانیان نقشی موثر در جامعه‌ی محلی شهرستان کهنوج به عنوان مخاطب فعالیت‌های اجتماعی گروه ماه‌تاب و توسعه‌ی پایدار منطقه داشته باشد.

نظرات

x

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

4 سال پیش  حسین صانعی

محل اجرایی این پروژه کجاست ؟

4 سال پیش  بنیاد نیکوکاری ماهتاب سازان

ممنون از حسن توجه شما محل اجرای پروژه شهرستان کهنوج

بیشتر بخوانید ...

چهارمين برنامه‌ی طرح رفتگران افتخاری کهنوج

چهارمين برنامه‌ی طرح رفتگران افتخاری کهنوج در سیزدهم آبان ماه ۱۳۹۸ با حضور ۸۰ نفر از شهروندان و مسئولين شهرستان کهنوج برگزار شد. ...

ادامه مطلب ...

تعطیلی مدرسه فردا و پارک های انرژی

با توجه به خطر شیوع بیماری کرونا، کلیه بازدیدهای مدرسه فردا، پارک انرژی رودشور و پارک انرژی شوباد از تاریخ سوم اسفند تا اطلاع ثانوی ...

ادامه مطلب ...

هفته درختکاری

به مناسبت هفته درخت‌کاری و در راستای فعالیت‌های زیست‌محیطی نیروگاه رودشور، درختان روستای نوده رباط کریم هرس شد. 

ادامه مطلب ...

انتشار گزارش شعبه کهنوج بنیاد

گزارش فعالیت‌های سال 98 شعبه شوباد بنیاد نیکوکاری منشر شد. این گزارش را می توانید از اینجا دانلود کنید.

ادامه مطلب ...